Grupa Teatralna Pracowni Arterapii Warsztatu Terapii Zajęciowej 
"Jesteś Potrzebny!" Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki

Picture
Warsztat Terapii Zajęciowej "Jesteś Potrzebny!"
Rozpoczął działalność 10 grudnia 2004 roku. Organizacją założycielską jest

Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "TEATR GRODZKI" (powstało końcem 1999 roku z inicjatywy ar­tystów, peda­gogów, terapeutów, psychologów i animatorów życia społecznego z Bielska - Białej; głównym obszarem aktywności są działania twórcze i aktywizujące skierowane do osób i grup dyskryminowanych oraz zagrożonych społeczną marginalizacją, w tym osób niepełnosprawnych).
Jesteśmy placówką pobytu dziennego. Działalność Warsztatu obejmuje kompleksową rewalidację i rehabilitację 30 osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie poprzez terapię zajęciową w sześciuspecjalistycznych pracowniach: Pracowni Dziennikarsko - Fotograficznej, Pracowni Artterapii, Pracowni Mody, Pracowni Stolarskiej, Pracowni Sztuki Użytkowej oraz Pracowni Gospodarstwa Domowego. Uczestnictwo w Warsztacie zapewnia zdobycie konkretnych umiejętności zawodowych, przygotowuje do podjęcia aktywności zawodowej na otwartym lub chronionym rynku pracy oraz kompensuje ograniczenia wynikające z niepełnosprawności.

Wśród wielu dotychczas przygotowanych i wystawianych przedstawień na szczególną uwagę zasługują:
"Ole i Trufa" (autor: Isaac Bashevis Singer);
"Jesień" (autor: Gianni Rodari);
"Biełka" (autor nieznany);
"Drzewo, które umiało dawać" (autor: Shel Silverstein).

http://www.jestespotrzebny.pl/film.html



Land of Harmony Fundation ( Słowacja)

Picture
Głównym celem działalności prowadzonej przez słowacką Fundację "Kraina Harmonii" jest stwarzanie osobom zarówno niepełnosprawnym, jak i pełnosprawnym możliwości uczestniczenia w różnych formach aktywności społecznej oraz wspieranie każdego, kto poszukuje własnego miejsca w społeczności lokalnej, ale także szerszych kręgach społecznych.
Nasz Klub Dramy rozpoczął swoją działalność w roku 2006. Spotykamy się raz w tygodniu w siedzibie Fundacji "Kraina Harmonii", by wspólnie uczestniczyć w warsztatach teatralnych i przygotowywać kończący je spektakl. Odbywa się on zwykle przed Bożym Narodzeniem i jest częścią święta zwanego Świętem Świateł.
Nasze dotychczasowe przedsięwzięcia: Smutna ballada o księżniczce i belce, Mały Książę, Śpiąca Królewna, Wigilia Romea i Julii.


http://www.nkh.sk/new/

TEATR Biuro Rzeczy Osobistych (Gdynia)

Picture
Teatr Biuro Rzeczy Osobistych istnieje od 1998 roku przy gdyńskim kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Jego założycielem jest Zbigniew Biegajło. Teatr ma charakter integracyjny: tworzą go dorosłe osoby niepełnosprawne oraz pełnosprawna młodzież. W Biurze Rzeczy Osobistych niepełnosprawność nie jest podkreślana, nikt nie szuka dla niej usprawiedliwienia. Jak piszą twórcy teatru, "na scenie nie chcemy być oklaskiwani za samą obecność, ale za wartość duchową, artystyczną spektaklu. Poszukujemy przede wszystkim prawdy, autentyczności, nie chcemy udawać i naśladować. Pragniemy, aby widz odnalazł prawdę o nas, o sobie. Jeśli równocześnie wzruszymy, skłonimy do refleksji, to radość ze spotkania staje się naszym i widzów udziałem".
Od 2007 roku BRO realizuje małe formy autorstwa aktorów. Reżyserami i autorami scenariuszy są niepełnosprawni aktorzy, wykazując się samodzielnym twórczym myśleniem, umiejętnością podejmowania decyzji i nawiązywania kontaktów. Praca nad spektaklami pozwala na własny indywidualny rozwój, służy także popularyzowaniu twórczości osób niepełnosprawnych w różnych środowiskach.
Działalność teatru finansowana jest przez Miasto Gdynia i PFRON

TEATRAZEM (Gdańsk)

Picture
TEATRAZEM
 Powstał w 2005 roku na bazie współpracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (Koło w Gdańsku) z Integracyjnym Klubem Artystycznym "Winda". Od początku istnienia Teatr tworzą wolontariusze i podopieczni Programu "Starszy Brat - Starsza Siostra", realizowanego przy PSOUU. Celem tego projektu jest tworzenie sieci przyjaźni pomiędzy osobami z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawną młodzieżą z gdańskich szkół średnich i uczelni.

Wśród dostępnych dla wolontariuszy i podopiecznych aktywności znalazły się warsztaty teatralne w klubie "Winda", które szybko przekształciły się w prawdziwą, integracyjną grupę teatralną. Obok polskich wolontariuszy od dwóch lat do teatru dołączają także wolontariusze zagraniczni, przyjeżdżający do stowarzyszenia na roczne projekty w ramach wolontariatu europejskiego (European Voluntary Service w ramach Programu "Młodzież w działaniu").
Każdego roku podsumowuje ona swoją działalność występem w ramach festiwalu Lato Ludzi w Teatrze Leśnym w Gdańsku Wrzeszczu. Wystawione tam dotychczas spektakle to kolejno: Labirynt, Upadek Ikara, Ucieczka do... , Samotność oraz My.
Obok polskich wolontariuszy od dwóch lat do teatru dołączają także wolontariusze zagraniczni, przyjeżdżający do stowarzyszenia na roczne projekty w ramach wolontariatu europejskiego (European Voluntary Service w ramach Programu „Młodzież w działaniu”).

Obecnie
Teatrazem działa w strukturach Teatru Poza Tym Gdańskiego Archipelagu Kultury.    Skład:
Reżyser: Jarosław Rebeliński
Teatr: Małgorzata Błaszczak, Jarosław Fryckowski, Halszka Gaczoł, Łukasz Gawlik, Grzegorz Jankowski, Zofia Krzyżanowska, Michał Milka, Natalia Niemkiewicz, Michalina Paszkowska, Paweł Stanisławczyk, Michał Tyburski, Helena Enzendorfer z Austrii, Ilker Beşken z Turcji, Wiktoria Miszczuk z Ukrainy 
Zespół:
Remont Pomp: Tomasz Antonowicz, Wojciech Birtus, Jarosław Marciszewski, Magdalena Spaleniak, Grażyna Stanilewicz, Sebastian Włodarek, Hilal Seçgin z Turcji, Laura Diez z Hiszpanii.

Grupa teatralna Poza Schematami  (Warszawa)

Picture
Efektem naszej blisko dwuletniej pracy teatralnej z młodzieżą niepełnosprawną, objętej międzynarodowym Programem Grundtvig „Uczenie się przez całe życie” jest wspólne wystąpienie teatralne zatytułowane Miejsce Innego. Wystąpienie nasze posiada trzy główne idee: ideę spotkania, spontaniczności i kreatywności.
Symbolicznie przedstawiliśmy spotkanie z drugim człowiekiem, relację Ja –  Ty, od której wszystko się zaczęło, która jest istotą naszego bycia w świecie społecznym i kluczowym elementem zmiany. A to, co najważniejsze w spotkaniu i co dobitnie podkreślamy, to wzajemność i autentyczność.
Spontaniczność i kreatywność natomiast, staraliśmy się zobrazować pewnym rodzajem witalności i energii, które uczestniczą w swobodnym wyrażaniu prawdziwych aspektów naszego życia. Tym sposobem przeciwstawiliśmy się utartym schematom zachowań, sztywnym rolom społecznym, maskom, które nosimy na co dzień.

Teatr Bez Nazwy

Picture
W pierwszych latach  swojej działalności
teatr "Bez Nazwy" można rzec specjalizował się  w przedstawieniach " lekkich , łatwych i przyjemnych". W tym czasie powstały takie obrazy jak "Ptasie Radio " 95r. " Nasz Teatrzyk Ośrodkowy "96r. , " Król Fafuła " na podstawie bajki Jana Brzechwy 96r. , " Szafa "97r. " Pan Starszy i walizka " 98r., " Gdzie są kwiaty " 98r.



Dostrzegamy zainteresowanie repertuarem poważnym:
" Powrót Matuzalema" to sztuka w której wyraźnie widać  nastawienie na grę dużymi emocjami - tworzenie wyraźnych postaci."Przychodzić - odchodzić "  Samuela Becketa to pierwsza produkcja typowo klasyczna jaką zagrał teatr. Kolejną pozycją w repertuarze był " Marian Skłuć " to opowieść na podstawie musicalu " Scrooga " Leslie Bricusse. "Pani Twardowska’’  adaptacja ballady A.Mickiewicza . Teatr "Bez Nazwy" wielokrotnie uczestniczył  w Przeglądzie Przedstawień Bożonarodzeniowych w Gdyni, Jarmarku Wiosennym i Gwiazdkowym w Gdańsku  oraz w Przeglądzie Teatralnym w Rumii .Brał udział w przeglądach "Na drodze ekspresji ’’w Sopockim "Teatrze na plaży" oraz
 " Pozapozy’’ organizowanym w "Teatrze Wybrzeże" w Gdańsku.


Kartoteka " Tadeusza Różewicza wystawiono na deskach Teatru Miejskiego w Gdyni. Przedstawienie można było obejrzeć  na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych na Litwie  oraz w klubie " Winda" podczas Przeglądu Teatrów Alternatywnych. 




Sopocka Scena OffdeBicz

Picture
„Romeo i Julia” to dobrze wszystkim znana tragedia dwójki bohaterów, których niemożliwość miłości doprowadza
do samobójstwa. Ida Bocian zdecydowała się opowiedzieć historię tej miłości z perspektywy Julii, co uzasadnia sposób interpretacji historii dwojga kochanków. Ida Bocian wyeksponowała tragedię Julii, której samotność w obliczu nieszczęścia staje się przyczyną obłędu. Julia mogłaby równie dobrze być każdą z kobiet Szekspira, dla których miłość graniczy z szaleństwem. Pozostali bohaterowie sztuki pojawiają się w cytatach Julii, a sam Romeo jest jedynie adresatem pytań, które pozostają bez odpowiedzi. Dzięki tej formie jego obecności dowiadujemy się, że tak naprawdę jest niedojrzałym do miłości człowiekiem. Julia zostaje ze swoja tragedią sama i sama ja przed nami odgrywa.
scenariusz i reżyseria: Ida Bocian
wykonanie: Aleksandra Kania
kostium: Agnieszka Wachowiak

Teatr Off de BICZ
produkcja: Sopocka Scena Off de BICZ
premiera: 8 i 9 maja 2009

Studencki Teatr GWSH (Gdańsk)

Picture
Teatr
Powstał w październiku 2006 przy Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Tworzą go studenci uczelni. Zespół debiutował na FAMIE w Gdyni, gdzie pokazał kolaż tekstów Daniela Charmsa pod tytułem „Jak łatwo człowiek może się pogubić”. Luźno powiązane ze sobą etiudy łączy motyw wędrówki utrzymanej w surrealistycznej konwencji – wędrówki widzów wewnątrz snu bohatera. „Wyśniewa” on kolejno osoby, komentujące niedorzeczne sytuacje, w których żyjemy. Pojawiają się wobec tego absurdalne postacie i wydarzenia, a bohater nie jest pewien, czy dzieją się we śnie, czy w rzeczywistości…


Kolejny projekt oparty jest na tekście Umberta Eco „Trzy opowieści”  nosił nazwę „Generał i bomba” i dotyczył wciąż aktualnego zagrożenia wybuchem bomby atomowej. Spektakl jest głosem w dyskusji o kształcie pewnych standardów życia, które na drodze nienasyconego konsumpcjonizmu tracą na wrażliwości i empatii, o realnym zagrożeniu, w jakim żyjemy, o niemożność uczestniczenia w naszej rzeczywistości i wzięcia odpowiedzialności za to, co robimy.

Następny spektakl „Pif, paf i jesteś trup” to historia opowiadająca o ciemnej stronie młodzieńczego kryzysu tożsamości i dramatycznych konsekwencjach jego bagatelizowania. Pewnego dnia Dżo, zakompleksiony, wyalienowany nastolatek zabija swoich kolegów oraz rodziców. Po dokonaniu zbrodni zaczynają nawiedzać go głosy. Nie wie czy są to głosy w jego głowie, czy są to głosy zabitych osób.

Aktualnie Teatr pracuje nad spektaklem na podstawie prozy Aglaji Veternyi „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze”. Podczas Festiwalu Akcept odbędzie się jego premiera.
Reżyserem spektakli jest Jarek Rebeliński.